„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła.”
Wisława Szymborska
Szanowni Państwo,
Szkoła Podstawowa nr 3 przystąpiła do realizacji „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa” i otrzymała środki finansowe na zakup literatury dla dzieci i młodzieży.
Cieszymy się iż zwiększymy atrakcyjność oferty biblioteki poprzez zakup lektur, nowości wydawniczych, wzrost dostępności do pozycji poszukiwanych i chętnie czytanych przez naszych uczniów a tym samym nastąpi wzmocnienie zainteresowań i aktywności czytelniczej dzieci i młodzieży.
Książka pełni mnóstwo funkcji: od społecznej poprzez estetyczną, wychowawczą, poznawczą, emocjonalną, aż po rozrywkową, nie sposób przecenić jej wartości. Dzieci i młodzież powinni szukać właśnie w lekturze wartości, których nie znajdą, np. w telewizji czy innych mediach.
Książka przekazuje wiedzę o czasach dawnych i świecie współczesnym. Pokazuje jakie prawa rządzą w świecie ludzi i przyrody. Pobudza wrażliwość i rozwija wyobraźnię. Kształci charakter i aktywną postawę wobec rzeczywistości. Oddziałuje wszechstronnie na rozwój dziecka: wzbogaca słownictwo, kształci styl i poprawność języka ojczystego, daje wzory do naśladowania i pokazuje zachowania, których należy unikać. Dostarcza wielu wzruszeń i emocji. Pomaga w rozwiązywaniu problemów swojej egzystencji, oraz szuka drogowskazu, umożliwiającego wyrobienie sądu o sobie i rówieśnikach.
Czytanie pozwala również znaleźć odpowiedzi na pytania związane ze współczesnym światem i jego sprawami. O wartościach czytania można mówić bardzo długo, na koniec warto podkreślić, że dobra książka pomaga kształtować zasady społeczno - moralne dziecka, mądrze wykorzystana, może stać się narzędziem bardzo pomocnym w wychowaniu młodego pokolenia.
Szanowni Rodzice, pamiętajmy – nie rodzimy się z potrzebą czytania – tę potrzebę się nabywa. Zachęcam również Państwa do pokazania swoim dzieciom przyjemności płynącej z czytania i kształcenia w nich nawyku sięgania po książkę.
Bibliotekarz
Magdalena Wrońska
15 października klasy I-IV wybrały sie wraz z opiekunami do ZOO w Opolu. Dzięki idealnej pogodzie, mogliśmy zobaczyć okazy w ich naturalnym środowisku. Uczniowie uczestniczyli w lekcji dydaktycznej prowadzonej przez pracowników Opolskiego Ogrodu Zoologiczny. Zajęcia były bardzo ciekawe i rozwijające.
mgr Klaudia Zymek
Dzień Edukacji Narodowej uczciliśmy w naszej szkole akademią, w trakcie której występowali uczniowie klasy Va, uczennice kl. VIIIa: Weronika Karlowska, Paulina Kolczyńska, Maja Piekarska, Olimpia Smolorz, Wiktoria Jekouz, Izabela Żydek i uczennica kl. IIa - Róża Galeja. W uroczystych obchodach tego święta uczestniczyli rodzice uczniów naszej placówki, nauczyciele i uczniowie klas I - VIII. Dzieci i młodzież wysłuchały przemówienia pani Dyrektor Aliny Kędzior i obejrzały program artystyczny, na który składały się piosenki, wiersze, scenki z życia szkoły i pokaz mody nauczycielskiej.
mgr Beata Rachel
Kolejny rok szkolny nie mógłby odbyć się bez naszego udziału w pikniku malarskim. Tym razem naszą szkołę reprezentowali następujący uczniowie: Kornelia Bujar, Zuzanna Piela, Roksana Bereta, Krzysztof Królik, Magdalena Żądło, Emilia Gulczyńska, Weronika Kwapisiewicz, Natalia Czerniawska, Sandra Gładych, Karol Mośko, Nikola Bereta, Damian Bryś, Wiktoria Habraszka, Paulina Kolczyńska i Izabela Żydek. Atmosfera była wspaniała. Dobrego humoru uczestników nie potrafił zniszczyć, utrudniający twórczą pracę, chłód jesiennego poranka. Dnia 10 października 2019 r. jury dokonało przeglądu dorobku plastycznego XIV pikniku malarskiego "Sielskie Klimaty 2019" i przyznało nagrody oraz wyróżnienia. W tym roku wyróżnienie zdobyła Izabela Żydek z kl. VIII a, natomiast na wystawę dodatkowo zakwalifikowały się prace autorstwa: Sandry Gładych, Emilii Gulczyńskiej, Wiktorii Habraszki, Pauliny Kolczyńskiej. Wszystkim uczestnikom dziękuję za udział w wojewódzkim pikniku malarskim, natomiast Izie - gratuluję sukcesu.
mgr Beata Rachel
Jedną z piękniejszych uroczystości odbywających się w naszej szkole jest przyjęcie najmłodszych w poczet uczniów Szkoły Podstawowej nr 3 w Świętochłowicach. Dnia 30.09.2019 r. o godzinie 10:00 odbyło się Uroczyste Pasowanie na Ucznia z udziałem p. dyrektor, grona pedagogicznego, rodziców, dziadków oraz klas II i I.
W czwartek 26.09.2019 r. uczniowie klas VIII wzięli udział w wycieczce do Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Lekcja historii przebiegała w muzealnych warunkach i dostarczyła wielu ciekawych informacji Naszym ósmoklasistom. Na koniec można było sprawdzić swoją wiedzę rozwiązując krzyżówkę.
We wtorek 24 września w Młodzieżowym Domu Kultury w Świętochłowicach odbyła się impreza "Bezpieczna droga do szkoły" pod Patronatem Prezydenta Miasta Świętochłowice Daniela Begera. Klasy pierwsze wraz z wychowawczyniami uczestniczyły w tym edukacyjnym przedsięwzięciu :)
Dzieci mogły zwiedzić siedzibę Straży Pożarnej, zobaczyć wóz strażacki, jak i radiowóz policyjny od środka. Dzieci utrwaliły sobie zasady bezpiecznego poruszania się po drogach. Brały udział w konkurencjach sprawnościowych, a dla umilenia czasu mogły pomalować sobie buźki!
11 września, grupa uczniów klas VIII a i VIII b naszej szkoły uczestniczyła w wycieczce naukowej z fizyki na Uniwersytet Śląski w ramach tegorocznej XXXV edycji tzw. „Osobliwości Świata Fizyki”. Uczniowie mieli okazję wysłuchać dwóch wykładów: „Pod napięciem…” oraz „Ogień – przyjaciel czy wróg?”. Wykłady były urozmaicone licznymi eksperymentami i zabawnymi pokazami /zdjęcia w załączeniu/. W ramach wycieczki uczniowie mogli przekonać się również jak pięknieje stolica naszego województwa. Wykorzystując dobrą pogodę, zrobiliśmy sobie spacer przez katowicką Strefę Kultury, którą oprócz „Spodka”, tworzą trzy potężne obiekty: Międzynarodowe Centrum Kongresowe, nowa siedziba Narodowej Orkiestry Polskiego Radia i Muzeum Śląskie.
mgr Maria Gutkowska
Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2019/2020 za nami. Uroczystą akademię przygotowała klasa 3 pod opieką swojej wychowawczyni pani Magdaleny Miś-Gniełki. Były wiersze i piosenki o wakacjach i szkole. Następnie Pani Dyrektor uroczyście powitała w murach naszej szkoły nowych nauczycieli oraz uczniów klas I.
Wszystkim uczniom życzymy samych sukcesów i dobrych ocen. Powodzenia!
Organizatorzy.
W ostatnich dniach miesiąca czerwca w naszej szkole nastąpiło ukończenie remontu sali przeznaczonej na pracownię fizyczno – chemiczną.
Na początku nowego roku szkolnego 2019/2020 odbędą się już lekcje w nowej pracowni.
Wspaniałych wakacji dla wszystkich!
17 czerwca w świetlicy szkolnej uczniowie klas 4a, 4b oraz "Świetliki" przedstawiły dla naszych najmłodszych bajkę muzyczną pt."Calineczka". Inscenizacja sprawiła, iż choć na chwilę przenieśliśmy się w baśniowy świat, a piękny śpiew aktorów wprowadził nas w radosny nastrój wakacji. Szczególne podziękowania kierujemy do rodziców, którzy pomogli przygotować stroje dla aktorów.
Życzymy cudownych, bajkowych wakacji!
mgr Karolina Miska
W ostatni piątek roku szkolnego uczniowie klasy 4b wybrali się na wycieczkę do parku Heillo w Świętochłowicach, żeby zwiedzić zabytkowy schron bojowy z czasu II Wojny Światowej. Dzięki uprzejmości członków stowarzyszenia "Pro Fortalicium", którzy byli przewodnikami uczniowie zobaczyli odrestaurowane wnętrze schronu oraz usłyszeli o historii i przeznaczeniu schronu. Przewodnicy bardzo cierpliwie, rzeczowo i wyczerpująco odpowiadali na wszystkie pytania uczniów. Bardzo dziękujemy! Wycieczka została zakończona spacerem po uroczych zakątkach Świętochłowic i oczywiście lodami dla ochłody!
mgr Ludmiła Smosna
Dnia 14.06.2019 r. o godz. 11.30 na stawie „Magiera”
odbędzie się pokaz
„Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”
organizowany przez Komendę Miejską Policji
i Straż Miejską w Świętochłowicach.
KOLEJNY SUKCES SP3
Dnia 22 maja 2019 roku w ramach III Tygodnia Bezpieczeństwa pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Świętochłowice odbył się w Szkole Podstawowej nr 1 Turniej „BĄDŹ EKSPERTEM JAZDY NA ROWERZE”. Naszą szkołę reprezentowali: Weronika Rodak, Julia Szeremeta, Jakub Mika, Sandra Gładych, Damian Bryś i Arkadiusz Rodak. Reprezentacje ze wszystkich szkół rywalizowały w klasyfikacji drużynowej. Nasi uczniowie musieli wykazać się dużą wiedzą pisząc test i umiejętnościami praktycznymi w zakresie czynności ratunkowych przeprowadzanych w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia. Rewelacyjnie pokonali także rowerowy tor sprawnościowy.
Wypadli wspaniale i zdobyli II miejsce.
Gratulujemy wybitnego osiągnięcia!!!
mgr Krzysztof Sum
Dnia 23 maja 2019 roku w ramach III Tygodnia Bezpieczeństwa pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Świętochłowice przy udziale Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Świętochłowicach odbył się VI Turniej Pierwszej Pomocy dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Gospodarzem turnieju była Szkoła Podstawowa nr 2. Naszą szkołę reprezentowały: Anna Szczepanek, Weronika Rodak, Julia Szeremeta i Oliwia Grolik. Trzyosobowe reprezentacje ze wszystkich szkół rywalizowały zarówno w klasyfikacji drużynowej jak i indywidualnej. Dziewczyny musiały wykazać się dużą wiedzą pisząc test i umiejętnościami praktycznymi w zakresie czynności ratunkowych przeprowadzanych w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia. Obejrzeliśmy również pokaz akcji ratunkowej przeprowadzonej przez strażaków.
Dziewczęta wypadły wspaniale i zdobyły II miejsce w klasyfikacji drużynowej, a indywidualnie także II miejsce otrzymała Anna Szczepanek.
Wielkie gratulacje i brawa!!!
mgr Aldona Wołosz
Nic tak nie cieszy, jak dobre towarzystwo i piękna pogoda.
Z takim przekonaniem uczniowie klas VIII wraz z wychowawczyniami - p. Beatą Rachel i p. Anną Hrubesz - Kroczak - wybrali się w dniach 24-26 kwietnia na trzydniową wycieczkę w góry.
Program wyprawy obejmował pobyt w termach bukowiańskich, zabawę na dyskotece, pięciogodzinną wycieczkę z przewodnikiem Doliną Kościeliską, zwiedzanie jaskini Smocza Jama, wspólne biesiadowanie przy ognisku połączone z pieczeniem kiełbasek, wycieczkę do Zakopanego obejmującą zwiedzanie kościoła na Pęksowym Brzyzku i przylegającego do niego cmentarza, wjazd na Gubałówkę i spacer po Krupówkach.
Plan eskapady prawie w 100% został zrealizowany. Niestety zagrożenie lawinowe uniemożliwiło nam zwiedzanie jaskini. To jednak nie zmąciło wspaniałego nastroju u nastolatków.
Młodzież wypoczywała w pięknie położonym ośrodku Grand Stasinda w Bukowinie Tatrzańskiej i relaksowała się w pokojach z widokiem na Tatry. Bogata oferta posiłków, świetna infrastruktura, stały dostęp do herbaty, kawy i słodkich przekąsek, piękne pejzaże, słoneczna pogoda, a przede wszystkim możliwość przebywania wśród rówieśników sprawiły, że uczniowie wrócili do domów zadowoleni i zrelaksowani.
mgr Beata Rachel
DRODZY RODZICE I UCZNIOWIE!
Informujemy, że decyzją zarządu ZNP ogólnopolski strajk pracowników oświaty zostaje zawieszony od dn. 27.04.2019 r. (sobota) do września br.
Przypominamy, że dni: 29.04, 30.04 oraz 2.05 są wolne od zajęć dydaktycznych. Szkoła pełni dyżur opiekuńczo - wychowawczy w godz. 8.00 - 12.00. W tych dniach szkoła nie zapewnia wyżywienia.
Uczniowie wracają do szkoły dn. 6.05.2019 r. zgodnie z planem lekcji.
Dyrekcja i pracownicy szkoły
DRODZY RODZICE I UCZNIOWIE!
Ogólnopolska akcja strajkowa pracowników oświaty nadal trwa. Wobec powyższego zajęcia dydaktyczne nie mogą się odbywać. Natomiast zapewniamy dzieciom zajęcia opiekuńcze w świetlicy szkolnej oraz możliwość zjedzenia obiadu. Za niedogodności przepraszamy i liczymy na zrozumienie.
Dyrekcja i pracownicy szkoły.
Prosimy na bieżąco śledzić doniesienia medialne w sprawie planowanych działań akcji strajkowej.
UWAGA RODZICE I UCZNIOWIE!
DNI 18, 19, 23 KWIETNIA 2019
SĄ DNIAMI WOLNYMI OD ZAJĘĆ
DYDAKTYCZNYCH.
W TYCH DNIACH ZAJĘCIA OPIEKUŃCZE
DLA DZIECI WYMAGAJĄCYCH OPIEKI
PROWADZĄ DYŻURUJĄCY
NAUCZYCIELE W ŚWIETLICY
SZKOLNEJ.