2 kwietnia w naszej szkole został rozstrzygnięty konkurs plastyczny: ,,Jan Paweł II - pielgrzym". Został on ogłoszony z okazji 14 rocznicy śmierci świętego Jana Pawła II. Laureatami konkursu w kategorii I-IV zostali:
I miejsce Kornelia Bujar kl. IV a
II miejsce Natalia Stalka kl. III a
III miejsce Dawid Donerstag kl. III a
Wyróżnienia otrzymały:
Nadia Musioł kl. III a
Milena Taubic kl. I
Wirginia Bednarczyk kl. I
W kategorii V-VIII wygrali:
I miejsce Bartosz Klyszcz kl. VIII a
II miejsce Aleksandra Donerstag kl. VIII b
III miejsce Oliwia Grolik kl. VIII b
Dziękujemy za udział w konkursie. Zwycięzcom i wyróżnionym gratulujemy.
mgr Agnieszka Sobieraj
W naszej szkole w środy o godz. 13.35 i w piątki o godz. 8.00 organizowane są zajęcia eksperymentalne TOC. Każdy uczeń uczęszczający na zajęcia może się przekonać, że nauka nie musi być nudną teorią, a ciekawą zabawą.
Prowadzący mgr Aneta Nowak.
DRODZY ÓSMOKLASIŚCI,
SZANOWNI RODZICE!
EGZAMINY UCZNIÓW KLAS ÓSMYCH ODBĘDĄ SIĘ W ZAPLANOWANYM WCZEŚNIEJ TERMINIE:
- JĘZYK POLSKI - 15.04.2019 (PONIEDZIAŁEK) GODZ. 9.00,
- MATEMATYKA - 16.04.2019 (WTOREK) GODZ. 9.00,
- JĘZYK ANGIELSKI - 17.04.2019 (ŚRODA) GODZ. 9.00.
UCZNIOWIE KLAS ÓSMYCH PRZYCHODZĄ W TYCH DNIACH DO SZKOŁY O GODZ. 8.30 W STROJU GALOWY, Z DOKUMENTEM TOŻSAMOŚCI ORAZ PRZYBORAMI (DŁUGOPIS Z CZARNYM WKŁADEM ORAZ LINIJKA NA EGZAMIN Z MATEMATYKI).
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KSIĄŻKI DLA DZIECI
Święto obchodzone jest 2 kwietnia czyli w dzień, w który m w 1805 roku urodził się słynny duński baśniopisarz Hans Christian Andersen. Autor takich klasyków jak „Brzydkie kaczątko”, „Calineczka” czy „Królowa Śniegu”.
Z okazji tego dnia, biblioteki, domy kultury czy księgarnie organizują spotkania promujące literaturę dla dzieci. W ramach współpracy międzybibliotecznej klasę II a na imprezę czytelniczą zaprosiła MBP w Świętochłowicach.
mgr Magdalena Wrońska
2 kwietnia mieliśmy przyjemność wziąć udział w Miejskim Konkursie Wiedzy o Unii Europejskiej, który odbył się w SP 8 w Świętochłowicach. Naszą szkołę reprezentowały Emilia i Julia z 4 b oraz Natalia z klasy 3 a. Dziewczyny musiały wykazać się wiedzą na temat Francji, Włoch i Grecji, ale przede wszystkim miały okazję do dobrej zabawy i integracji z uczniami pozostałych świętochłowickich szkół. Możemy być bardzo dumni, gdyż Julia została świętochłowickim ekspertem wiedzy o Grecji. Serdecznie gratulujemy zwycięstwa!
mgr Ludmiła Smosna
Dnia 28 marca w I LO im. Jana Kochanowskiego z Oddziałami Dwujęzycznymi w Świętochłowicach odbył się finał i podsumowanie pierwszej edycji Międzyszkolnego Interdyscyplinarnego Konkursu OMNIBUS dla młodzieży klas ósmych świętochłowickich szkół. Patronat honorowy nad imprezą objął Daniel Beger Prezydent Miasta Świętochłowice, patronat merytoryczny Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli "WOM" w Katowicach. Organizatorkami konkursu były mgr Jolanta Daniluk, mgr Katarzyna Prędota, mgr Klaudia Czyżewska - Knap.
Konkurs składał się z dwóch etapów. Z I etapu, w którym udział wzięło dziewięćdziesięciu sześciu uczestników, wyłoniono dwudziestu dwóch uczniów, którzy podjęli zmagania o tytuł OMNIBUSA. W ramach wydarzenia odbył się także konkurs plastyczny do słów Stefana Żeromskiego "Nauka jest jak niezmiernie morze. Im więcej jej pijesz, tym bardziej jesteś spragniony". Nasze uczennice z klasy 8 A Weronika Rodak oraz Anna Szczepanek zdobyły wyróżnienie. Jury konkursowe nagrodziło także wypowiedzi pisemne do słów wyżej wymienionego autora. Mistrzem słowa została Weronika Rodak z klasy 8 A. Weronika Rodak z 8 A oraz Piotr Cyganek z klasy 8 B uzyskali wysoką ilość punktów w konkursie. Otrzymali wyróżnienie. Wszystkim gratulujemy.
Imprezę uświetnili swoją obecnością Monika Kassner (polonistka, działaczka społeczna, pisarka pisząca po śląsku), która przeprowadziła warsztaty dla uczestników OMNIBUSA, pt. "Zagadki z przeszłości Świętochłowic" oraz dyrektor Teatru Korez Mirosław Neinert. Zebrani goście oraz uczniowie mieli także możliwość obejrzenia wernisażu Jarosława Kassnera pt. "Górnośląskie Axis Mundi". Wyróżnieni uczniowie otrzymali nagrody w postaci bonów upominkowych ufundowanych przez Prezydenta Miasta i prywatnych sponsorów oraz gadżety przygotowane przez Urząd Miasta Świętochłowice i Wyższą Szkołę Bankową w Chorzowie. Całe wydarzenie uświetniły także występy artystyczne uczniów oraz absolwentów ZSO nr 1, które promowały naukę języków obcych w naszej szkole. Na zakończenie wydarzenia dla zebranych gości oraz uczestników OMNIBUSA organizatorzy przygotowali poczęstunek.
mgr Anna Hrubesz-Kroczak
W dniu 21 marca 2019 r. roku uczniowie klas ósmych wraz z wychowawcami pojechały do powstałego w 1947 r. Muzeum Auschwitz–Birkenau w Oświęcimiu. Celem wycieczki było poznanie zjawiska holocaustu na tle wydarzeń II wojny światowej i okupacji w Polsce, kształtowanie świadomości młodzieży na temat prawa człowieka do życia i godnej śmierci, uświadomienie uczniom wymiaru ludzkiego okrucieństwa, budzenie szacunku i tolerancji wobec drugiego człowieka bez względu na rasę i wyznanie oraz poznanie martyrologii narodu polskiego i żydowskiego oraz innych narodów podczas II wojny światowej.
Wizyta w Muzeum jest nie tylko lekcją historii, ale i znakomitą formą kształtowania świadomości o prawie człowieka do życia i godnej śmierci. Myślę, że nigdy nie zapomnimy wizyty na największym cmentarzysku świata. Będzie ona na zawsze w naszej pamięci, by nigdy więcej taka tragedia nie miała miejsca!
mgr Anna Hrubesz-Kroczak
Rok szkolny trwa w najlepsze, a my już myślimy o następnym. W marcu odbyły się zajęcia pokazowe oraz Dzień Otwarty dla przyszłorocznych pierwszaków. Dzieci miały okazję popracować i pouczyć się ze swoimi starszymi kolegami oraz zwiedzić szkołę, klasopracownie, poznać dyrekcję i nauczycieli, a także pobawić się w sali zabaw. Mamy nadzieję, że dzieciom i ich rodzicom nasza szkoła się spodobała, i że zobaczymy się we wrześniu.
Czekamy na Was ! Do zobaczenia!
Organizatorzy.
Powitanie wiosny za nami. Jak co roku 21 marca ulicami Osiedla Ustronie przeszedł kolorowy i głośny korowód z marzanną. Razem z nami zimę pożegnali przedszkolacy z PM nr 1. Mamy nadzieję, że skutecznie ją wypędziliśmy i, że będzie już słonecznie i cieplutko. Przesyłamy wiosenne pozdrowienia.
Uczniowie klas I - III wraz z wychowawczyniami.
W naszej bibliotece szkolnej odbyło się uroczyste „PASOWANIE NA CZYTELNIKA” uczniów klasy pierwszej.
Najmłodsza część społeczności szkolnej zapoznała się z zasadami wypożyczania książek do domu i korzystania z czasopism oraz segregatorów w czytelni. Dzieci poznały pojęcia takie jak: biblioteka, wypożyczalnia, czytelnia i księgarnia.
Atmosferę uroczystości dopełnił występ uczennic z Kółka Bibliotecznego. Uczennice z kl. VII A żywiołowo recytowały bogatą ofertę wierszy dla najmłodszych.
Przyszli czytelnicy po uroczystym złożeniu przyrzeczenia otrzymali pamiątkowy dyplom oraz słodką niespodziankę.
Dziewczynom z KÓŁKA BIBLIOTECZNEGO serdecznie dziękuję za pomoc w przygotowaniach i występie.
mgr Magdalena Wrońska
Bal przebierańców za nami. Jak co roku była świetna muzyka, konkursy, dobra zabawa i piękne, kolorowe oraz bardzo pomysłowe stroje. Zgodnie z tradycją szkoły wybraliśmy Królową i Króla balu, którymi zostali Róża z klasy I i Paweł z klasy III. Dziękujemy pani Danucie Simińskiej za zorganizowanie tej świetnej zabawy, wychowawczyniom za opiekę nad dziećmi, a panu Szołtyskowi za oprawę muzyczną. Do zobaczenia za rok.
Organizatorzy
23 stycznia gościliśmy w szkole Babcie i Dziadków. Powodem wizyty była uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka, którą dla Nich przygotowaliśmy. Najpierw nasi Goście obejrzeli Jasełka w wykonaniu klas III, następnie udali się do klas na występy swoich wnucząt oraz poczęstunek. Mamy nadzieję, że przygotowane przedstawienia i prezenty się podobały, sprawiły radość i wywołały uśmiech na twarzach naszych Kochanych Babć i Dziadków. Jeszcze raz życzymy wszystkiego dobrego, dużo zdrowia i radości.
mgr Magdalena Miś - Gniełka
Dnia 22 stycznia 2019 roku prezydent miasta Świętochłowice Daniel Beger dokonał uroczystego otwarcia nowej pracowni biologiczno – geograficznej w Szkole Podstawowej nr 3. Nowoczesną pracownię można było urządzić dzięki pozyskanym środkom 0,4 % rezerwy subwencji oświatowej. Sala wyposażona została w zestaw interaktywny, programy komputerowe, filmy oraz pomoce naukowe do prowadzenia zajęć biologii, przyrody oraz geografii. Urządzono ją w przyjemnych – beżowych i zielonych barwach, stoły uczniowskie mają kształt wysp. Pan prezydent wraz z panią dyrektor Aliną Kędzior oraz przedstawicielami samorządu uczniowskiego przeciął szarfę do pracowni i tym samym zainaugurował zajęcia dydaktyczne w nowej scenerii. Jako druga tak nowoczesna sala edukacyjna ma powstać w szkole pracownia fizyko – chemiczna.
mgr Hanna Szczepańska
Już we wtorek 22 stycznia 2019 roku w naszej szkole nastąpi uroczyste otwarcie nowej sali biologiczno-geograficznej. Jest to nowoczesna pracownia wyposażona w fachowe pomoce dydaktyczne i sprzęt multimedialny, który podwyższy efektywność zajęć, pobudzi wyobraźnię uczniów i uświadomi im istnienie współzależności środowiska ze zdrowiem człowieka. Dzięki nowoczesnemu wyposażeniu pracowni zajęcia lekcyjne będą nie tylko ciekawym doświadczeniem, ale przede wszystkim rozwiną zainteresowania i pasje naukowe naszych uczniów. Środki na remont, nowe wyposażenie oraz pomoce dydaktyczne szkoła pozyskała z w ramach dofinansowania z rezerwy budżetowej MEN oraz środków własnych.
Dwudziestego grudnia 2018 roku aby lepiej poczuć atmosferę zbliżających się świąt Bożego Narodzenia klasa 4 b wybrała się z wychowawczynią na najładniejszy Jarmark Bożonarodzeniowy w naszym województwie do Katowic. Była to oczywiście okazja do zabawy i kupienia małych pamiątek, które ktoś potem znalazł pod choinką jako prezent "od Dzieciątka". Z jarmarku uczniowie przeszli spacerem do Muzeum Śląskiego. Po drodze minęli pomnik Powstań Śląskich, co było okazją do krótkiej rozmowy o historii naszego regionu. W muzeum najpierw obejrzeli ekologiczną wystawę multimedialną przygotowaną z okazji odbywającej się w Katowicach Międzynarodowej Konferencji Klimatycznej. Głównym punktem dnia był udział w lekcji dedykowanej specjalnie dla czwartoklasistów "Poznajemy Muzeum". Uczniowie pod czujnym i życzliwym okiem pani przewodnik dowiedzieli się czym zajmują się muzea, jak należy się w nich zachowywać oraz jak różnorodne są rodzaje sztuki.
mgr Ludmiła Smosna
Dnia 3 stycznia w naszej szkole gościliśmy w ramach współpracy przedszkolaków z Przedszkola nr 1, 3, 12. Klasy III przedstawiły Jasełka pod tytułem "Tak! To On jest Królem". Przedszkolacy byli bardzo zadowoleni i oczarowani świetną grą aktorów.
Wychowawczynią klas III dziękujemy.
21 grudnia 2018 roku w naszej szkole odbyły się wigilie klasowe. Klasy I-IV zobaczyły przepiękne jasełka pod tytułem:
"Tak, On jest królem". Przygotowane zostały one przez uczniów klas III wraz z wychowawczyniami: panią Małgorzatą Koszel i panią Ireną Kołodziejczyk. Klasy V-VIII zgromadziły się w sali gimnastycznej, aby wspólnie pokolędować i przypomnieć sobie o znaczeniu tradycji bożonarodzeniowych. Ponadto rozstrzygnięty został konkurs plastyczny: "Ilustracja do ulubionej kolędy".
Zwycięzcami zostali:
Klasy I-III
I miejsce: Anna Bekman klasa III a
II miejsce: Oliwia Kaduk klasa I a
III miejsce: Monika Mulas klasa III b
Wyróżnienie dla Natalii Stalki z klasy III a
Klasy IV-VIII
I miejsce: Weronika Karlowska klasa VII a
II miejsce: Maja Kubisiak klasa V a
III miejsce: Julia Remiorz klasa IV b
Wyróżnienie dla Dominika Klaputka z klasy VI a oraz Marleny Banaszczyk z klasy VIII b
W dniu 15 grudnia odbył się szkolny turniej badmintona. Dodajmy, że odmiana ta (blackminton) - rozgrywana jest w ciemnościach a poprzez użycie specjalnych lamp ultrafioletowych boisko oraz lotka świecą. Daje to niesamowity efekt, o czym przekonali się uczestnicy turnieju. Zwycięzcą pierwszej edycji został Denis Dusik. Serdecznie gratulujemy.
Dzień Śląski za nami. W tym roku obchodziliśmy go zupełnie inaczej niż zazwyczaj. Uczniowie brali udział w warsztatach, na których w praktyce poznawali i kultywowali śląskie tradycje. Były to: warsztaty kulinarne "Śląski szałot"- gdzie robili wspólnie sałatkę warzywną, taneczne,na których uczyli się charakterystycznych śląskich tańców, muzyczne, plastyczne, gdzie przedstawiali za pomocą środków plastycznych piękno krajobrazu śląskiego, filmowe,których celem było przybliżenie historii Śląska, warsztaty "Śląskie łachy", gdzie poznali nazwy części garderoby tradycyjnych śląskich strojów, mogli je nawet przymierzyć oraz warsztaty śląskiej gwary, na których było śmiechu co nie miara. Nauczyciele prowadzący poszczególne warsztaty wybrali zwycięzców, czyli klasy, które najlepiej w nich uczestniczyły lub wykazały się najlepszą wiedzą i umiejętnościami. Mamy nadzieję, że taka forma obchodów Dnia Śląskiego podobała się, sprawiła wszystkim wiele radości i zabawy oraz przybliżyła śląskie tradycje i zwyczaje.
Organizatorzy.
I Turniej BLACKMINTONA
15 grudnia 2018 r. o godz. 16.00
w sali sportowej Szkoły Podstawowej nr 3