Główne menu

    Patron Misja szkoły Organa szkoły Baza szkoły Edukacja wczesnoszkolna Świetlica Biblioteka Pedagog szkolny, logopeda Samorząd Uczniowski Rada Rodziców Losy naszych absolwentów

    O szkole

    Patron

     
    Henryk Sienkiewicz

     


     

     

       Urodził się 5 maja 1846 roku w Woli Okrzejskiej na Podlasiu jako syn średnio- zamożnych ziemian. W domu rodzinnym pisarza kultywowano patriotyczne tradycje i rycerską przeszłość przodków, te nastroje podsycała dodatkowo lektura renesansowej poezji. Młody chłopiec dorwawszy się do starego, zapomnianego gdzieś na strychu kufra z książkami, spędzał długie godziny nad Kochanowskim, Rejem, Skargą i innymi pisarzami " Złotego Wieku".
    Do szkoły średniej uczęszczał w Warszawie. PO ukończeniu gimnazjum studiował początkowo prawo i medycynę, wkrótce jednak porzucił te kierunki, aby oddać się całkowicie humanistyce. Karierę pisarską rozpoczął od dziennikarstwa. Pisywał kroniki, recenzje, felietony. Pióro " Litwosa" - bo pod takim pseudonimem występował - wcześnie zwróciło uwagę zarówno krytyki, jak i czytelników.
    Lata 1876-78 Sienkiewicz spędził - jako korespondent " Gazety Polskiej" - w Ameryce Północnej, głównie w Kalifornii, gdzie z grupą przyjaciół / m. in. ze znaną aktorką Heleną Modrzejewską / chciał prowadzić wielkie gospodarstwo rolne.
    Pisarz przybył do Stanów Zjednoczonych w chwili, gdy zaczynają się walki białych z Indianami. " Cóż pozostaje czerwonoskórym ? Oto wojna i wojna, bez nadziei zwycięstwa, tylko o śmierć."- napisze. Przejęty dogłębnie ich losem tworzy wstrząsająca nowelę o indiańskim wodzu występującym w cyrku na zgliszczach swej wioski - " Sachem". Tu - w Ameryce zrodził się pomysł napisania Trylogii. I krajobrazy, i ludzie - emigranci z Polski - spotkani na obcej ziemi,stanowić będą natchnienie do stworzenia " Ogniem i mieczem", " Pana Wołodyjowskiego"
    i "Potopu". Tutaj także arcymistrz polskiego słowa znajdzie temat wielu nowel, m. in. opisujących dzieje Polaków tułających się po świecie / np. " Za chlebem"," Latarnik"/.
    Jesienią 1890 roku wiatr poniósł Sienkiewicza do Afryki. W Egipcie zauroczony oglądał piramidy i Sfinksa. W lutym 1891 roku pisarz wypłynął z Suezu do Zanzibaru. Podróżował z małą karawaną murzyńską. Zwiedził nie wiadomo ile wiosek tubylców, strzelał do krokodyli i hipopotamów. Nad bagnistymi brzegami Wami dopadła go febra. W maju 1891 roku artysta rozbity i schorowany wraca do kraju. W wiele lat potem Sienkiewiczowsko - afrykańskim traktem wyrusza dwoje dzieci - Staś i Nel, czyli bohaterowie przecudnej i barwnej książki " W pustyni i w puszczy".
    Henryk Sienkiewicz był niezwykle płodnym prozaikiem. Pracował usilnie, tworząc nowele i powieści, drukując artykuły i felietony do prasy warszawskiej, krakowskiej, a później poznańskiej i lwowskiej. Jego dzieła - począwszy od Trylogii poprzez  "Krzyżaków", " Rodzinę Połanieckich" aż po " Quo vadis" zdobyły autorowi czołowe miejsce, i to nie tylko w Polsce, pojawiły się bowiem w licznych przekładach.  W rezultacie po 25 latach pracy stał się najgłośniejszym pisarzem polskim. Wyrazem uznania społeczeństwa polskiego było obdarowanie pisarza dworkiem w Oblęgorku w 1900 roku, zaś wyrazem uznania międzynarodowego było przyznanie mu literackiej Nagrody Nobla w 1905 roku.

    Dziwny zbieg okoliczności sprawił, że w życiu Henryka Sienkiewicza było pięć kobiet, z którymi łączyły go uczucia miłosne, a wszystkie nosiły imię MARIA. Maria Kellerówna - pierwsza młodzieńcza miłość, ucięta brutalnie; Marynia Szetkiewicz - umiłowana nade wszystko żona, przedwcześnie zmarła na gruźlicę; Marynuszka Romanowska - trzecia Maria i druga żona; Maryja Radziejewska - ostatnia miłość; Maria Babska zwana " Markiem" - piąta Maria i trzecia żona, towarzyszka Sienkiewicza aż do śmierci.
    Zmarł 15 listopada 1916 roku w Vevey w Szwajcarii ze słowami

                                                                                 " ja już wolnej Polski nie doczekam..."

     

    ------------------------------------------------------------------   
       Nasza szkoła nosi imię Henryka Sienkiewicza od 15 listopada 1991 roku. Dwa razy w roku czcimy pamięć tego, który pisał " ku pokrzepieniu serc", obchodami Dnia Patrona w rocznicę śmierci i urodzin pisarza. Co roku uczniowie klas szóstych odwiedzają Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku. Z muzeum noblisty w Woli Okrzejskiej prowadzimy ożywioną korespondencję.
            

     

    Kontakt

    • Szkoła Podstawowa nr 3 im. Henryka Sienkiewicza
      Świętochłowice 41-600 ul. Chopina 1
    • (32) 2453-835

    Galeria zdjęć